Fenomén Rubikovy kostky v umění: Budovy, diamanty i obrazy

Výtvarník a designér Pete Fecteau
Výtvarník a designér Pete Fecteau si nejdříve s kostkou hrál jen tak ve volných chvílích, nakonec ji ale použil ve své práci. Z Rubikových kostek totiž vytváří neobvyklé mozaiky, ve kterých návštěvníci jeho výstav mohou najít portréty například Martina Luthera Kinga nebo Alberta Einsteina.
Jak vzniká obraz z Rubikových kostek?
V roce 2017 by měla stát na břehu Dunaje v Budapešti obří Rubikova kostka coby maďarské muzeum.
Zápis do Guinnesovy knihy si zasloužila nástěnná mozaika složená z neuvěřitelných 875 794 kusů Rubikových kostek.
Foto: cultura.hu
jaz
5. 2. 2014 18:15
Na začátku byla snaha přiblížit studentům trojrozměrný design, záhy se ale ze zdánlivě jednoduché kostky stal celosvětový hit, který se promítl do matematiky, architektury i umění.

Obrazem - V roce 1974 vymyslel maďarský sochař a architekt Ernő Rubik kostku jako pomůcku do svých přednášek trojrozměrného designu. Ta si ale našla mezi veřejností takovou oblibu, že si ji o šest let později nechal patentovat a dnes se vyrábí po celém světě v různých variantách.

Na internetu jsou k vidění tisíce videí s návody a triky, jak hlavolam složit, pořádají se soutěže. Rubikova kostka se také vyrábí v mnoha barvách i provedeních, například i jako puzzle a umělci z celého světa tvoří z barevných kostek nevídaná umělecká díla.

 

Právě se děje

Další zprávy