Multi-kulti, pláže i frustrace: Jak žijí úředníci v Bruselu?

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
31. 1. 2014 12:00
Evropští úředníci považují Brusel za špinavý a nebezpečný. Čech pracující u poradenské firmy je však opačného názoru. Za čtyři roky mu hlavní město Belgie přirostlo k srdci.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Brusel - Řekne-li se Evropská unie, lidé si stereotypně představí především "byrokratickou mašinérii" či spletenec institucí, výborů a podvýborů. Řekne-li se Brusel, stereotypy jsou rovněž nemilosrdné: město úředníků, šeď a nuda. Ale není to až tak docela pravda.

Kontaktovali jsme jednoho z mnoha českých úředníků při Evropské unii, jenž žije v Bruselu již čtyři roky a zabývá se poradenstvím. Dotyčný si nepřál být v rozhovoru jmenován s ohledem na svého zaměstnavatele. 

Úřednické ghetto je nudné

Na stránkách Euroskopu se píše, že většina evropských úředníků chce odtud po skončení pracovního úvazku odejít a rozhodně se tu nemíní usadit. Mezi důvody uvádějí, že Brusel je špinavá metropole a necítí se tu bezpečně.

"Velká část úředníků do Bruselu odjela kvůli penězům a kariéře, nikoliv proto, že by chtěla poznat jiné kultury a zvyky, či dokonce přesídlit natrvalo jinam," vysvětluje mi "český člověk v Bruselu".

Připouští, že někoho může odrazovat vysoká míra přistěhovalců z Afriky nebo Asie a lehký chaos ve veřejné správě. Odmítá však, že by belgická metropole byla špinavá a nebezpečná.

Jeho si Brusel rozhodně získal. Třeba péčí obyvatel o veřejný prostor, jejich vzájemnou komunikací, jak je to ostatně na západě Evropy běžné.

"Kromě vzájemné ohleduplnosti, což na první pohled zní jako klišé, není například problém v neděli uzavřít hlavní třídu pro provoz a uspořádat trh nebo atrakce pro děti. Zatímco v Praze má Den bez aut spíš podobu izolovaných happeningů, v Bruselu se jednou ročně uzavře celé město už od periférií a na ulici skutečně neuvidíte za celý den jediné auto," vypočítává nadšeně.

Čůrající chlapeček? To je turistický omyl

Odmítá zároveň zjednodušené dojmy některých turistů, že Brusel je nudný, fádní a šedivý.

Je to prý tím, že v centru se v druhé polovině minulého století vybudovala řada, jak říká, "brutaliskních" administrativních budov a stará zástavba ustoupila buď jejich výstavbě, nebo výstavbě železničního tunelu skrz centrum.

Manneken Pis, nejznámější "dominanta" Bruselu? Spíše zažitý omyl turistů...
Manneken Pis, nejznámější "dominanta" Bruselu? Spíše zažitý omyl turistů... | Foto: Aktuálně.cz

"Turisté proto odjíždí s pocitem, že v Bruselu kromě čůrajícího chlapečka, což je turistická atrakce jaksi omylem, a nádherného hlavního náměstí nic jiného není. V širším centru je to ale úplně o něčem jiném," upozorňuje.

Zde lze totiž najít krásné rezidenční čtvrtě s domy v typickém bruselském stylu, často secesními nebo kopírujícími starou vlámskou architekturu. Vše je doplněno množstvím parků, parčíků, jezírek, fontán a skulptur.

"Turistům vždy doporučuji projet si Brusel na kole a neomezovat se jen na centrum," dodává.

Mimo úřednické ghetto pulsuje multi-kulti

Evropští úředníci podle stránek Euroskopu většinou žijí odděleně od ostatních Bruselanů, mají své vlastní "ghetto" a ani se nepokouší o integraci do zdejší společnosti.

S tím můj zdroj souhlasí, ale upozorňuje, že vše je podstatně složitější, neboť neexistují jen Bruselané a evropští činovníci.

"V centrálním Bruselu žijí frankofonní Valoni a na okrajích holandsky mluvící Vlámové. Na jedné konečné tramvaje se mluví jiným jazykem než na druhé. Navíc jsou zde pochopitelně etnické čtvrti," vypočítává.

Na otázku, jak toto "multi-kulti" může fungovat, odvětí, že docela dobře. "Až na malé výjimky tu neexistují klasická etnická ghetta jako třeba v Paříži. Naopak, do arabské a zejména africké čtvrti se chodí za kulturou a za etnickou kuchyní." Když si dá člověk tu práci a vyjde z úřednické bubliny poznávat ruch města, je prý tento mix vlámských, valonských, etnických a úřednických čtvrtí "úžasně zajímavý, až návykový".

Estonka žije s Maďarem, dorozumívají se nedokonalou angličtinou

Aby toho "multi-kulti" nebylo málo, je třeba připočíst 28 národů Evropské unie, z nichž každý tu má bohaté zastoupení v podobě politiků, úředníků či lobbistů. Jak vypadá tento Babylón v praxi?

"Po nějaké době strávené v Bruselu se stírají národnostní a kulturní rozdíly a nastupují společné problémy, jak se vyrovnat s mírně frustrující prací - přeci jen je to úředničina - a kde vzít další motivaci. Jak najít stálého partnera mezi úředníky, kteří jsou tady často jen na skok a dohání, co zameškali v pubertě. Jakým jazykem mluvit na dítě, když matka je Estonka, otec Maďar, oba se dorozumívají nedokonalou angličtinou a žijí v zemi, kde se mluví francouzský a holandský. A jak se nezbláznit z toho, že pořád prší," vykresluje stinnější bruselskou stránku.

Samotné úřednické ghetto je celkem nevzhledné, jinak je ale Brusel celkem výstavní město.
Samotné úřednické ghetto je celkem nevzhledné, jinak je ale Brusel celkem výstavní město. | Foto: Thinkstock

A jak vlastně vypadá ono pověstné bruselské ghetto evropských úředníků?

"Je umístěno v širším centru Bruselu a je složeno z těch nejošklivějších bruselských administrativních budov a po setmění se vylidní, tedy až na pár obytných rezidenci pro ty úředníky, kteří vzdali touhu se v Bruselu integrovat. Taky se tady stává většina nepočetných bruselských loupežných přepadení. Na toto kancelářské ghetto navazují obytné čtvrtě, kde bydlí většina úředníků a kde se naopak žije moc pěkně," popisuje český pracovník poradenské firmy.

Žádný evropský kotlík. České krajanské spolky i umění

Český úředník při EU vyvrací i další mýtus, kterak Unie a Brusel roztavují vše národní v jednom společném evropském kotlíku. V hlavním městě Belgie a EU totiž probíhá čilý spolkový život. Vypráví mi, že zde funguje množství krajanských sdružení a regionálních zastoupení, které pořádají nejrůznější kulturní akce a akce pro děti. Úředníci se prý hodně sdružují na krajanské úrovni. "Česká komunita v Bruselu je rozsáhlá a celkem soudržná," dodává.

Ba co víc, v Bruselu došlo podle jeho slov ke znovusjednocení Československa: pořádají se společně československé akce a na hokeji se fandí oběma týmům stejně.

Chcete poznat Belgii? Jezděte na kole, na bruslích a kochejte se plážemi

Kromě tohoto společenského vyžití je prý radost jezdit po Belgii na kole nebo na kolečkových bruslích.

K atraktivitě Bruselu přispívá i fakt, že je to kousek k moři.
K atraktivitě Bruselu přispívá i fakt, že je to kousek k moři. | Foto: Thinkstock

"Navíc je tu belgické a holandské mořské pobřeží s krásnými písečnými plážemi a dunami, i když ty belgické jsou kompletně obestavěné. Celoročně tam sice panuje krajně nehostinné počasí, ale pořád je to moře i s plody moře: ústřicemi, garnáty a mušlemi," popisuje.

Rychlovlakem je člověk za chvilku v Londýně, Paříži nebo Amsterdamu. A samozřejmě, v Belgii jsou úžasná piva a hospodská kultura.

"Češi často dělají tu chybu, že si v Belgii objednávají čepovaná světla piva, jaké znají u nás. Pak ale dostanou klasický ležák, který se chuťové nevyrovná těm českým. Ta nejlepší piva jsou jen v lahvích," radí.

Mnohdy se stále vaří při klášterech (tzv. trapistická piva) nebo podle původních receptur a jsou výrazně silnější, chuťové i alkoholově.mají šest až deset procent alkoholu).

Doporučuje i belgickou kuchyni se silným německým vlivem, hodně masitou a se všudy přítomnými poctivými hranolky coby univerzální přílohou, a to dokonce i k mušlím.

Brusel a Belgie celkově se mu natolik zamlouvají, že uvažuje i o trvalém pobytu. "Skoro nikdo z úředníků vám neřekne, že chce na sto procent zůstat. S trochou nadsázky říkám, že Brusel je město, kde nikdo nechce zůstat, ale odkud ani nechce nikdo odjet. Já tu klidně zůstanu. I když v Česku mám rodinu a nejbližší kamarády. Česká republika je ale za rohem, navíc se na ni dívám zvenčí a o tento pohled se nechci připravit," dodává.

 

Právě se děje

Další zprávy